Pokój z widokiem (1985) Reżyser: James Ivory
Kiedy młoda Angielka, Lucy Honeychurch (Helena Bonham Carter) i jej surowa opiekunka, Charlotte Bartlett (Maggie Smith) przybywają na początku XX w do Florencji, stolicy Toskanii, otrzymują pokój bez widoku. Sąsiedzi, pan Emerson i jego syn, George (Julian Sands), łaskawie oferują zmianę pokoi z damami, które mogą cieszyć się widokiem na most Ponte Vecchio nad rzeką Arno. Wspaniała kinematografia i porywająca muzyka operowa podkreślają rozwijającą się historię miłosną namiętnej Lucy i wolnoducha George'a. Ten nagrodzony Oscarem film prezentuje cały kalejdoskop florenckich miejsc - panoramiczne widoki i szczegółowe zbliżenia zabytkowego centrum Florencji. W pamięci pozostają sceny w pobliżu grobowca Dantego w Bazylice Santa Croce, gdzie pewien florentyńczyk oferuje swe towarzystwo Lucy i możliwość obejrzenia fresków Giotta oraz sceny pośród kwiatów na wzgórzach Fiesole, gdzie Lucy po raz pierwszy całuje się z Georgem.
Wiele hałasu o nic (1993) Reżyser: Kenneth Branagh
Branagh wybrał Villa Vignamaggio jako scenografię do swojej znakomitej adaptacji komedii Szekspira "Wiele hałasu o nic", w której młodzi bohaterowie Hero (Kate Beckinsale) i Claudio (Robert Sean Leonard), którzy wkrótce wezmą ślub w domu Leonato (Richard Briers), zmuszają podstępem zatwardziałych przeciwników małżeństwa Beatrice (Emma Thompson) i Benedick (Kenneth Branagh), aby wyznali swoją prawdziwą miłość do siebie. Posiadłość Vignamaggio znajduje się na wzgórzu na obrzeżach miasta Greve, w samym sercu najsłynniejszego włoskiego regionu winiarskiego Chianti Classico. Większość opowieści rozgrywa się w pokojach i dziedzińcach willi, jak również w renesansowym ogrodzie, co daje efekt ponadczasowości i izolacji od reszty świata. Film podnosi na duchu, zwłaszcza ostatnia scena, nakręcona w jednym ujęciu, w której goście willi śpiewają i tańczą w ogrodach w radosnej atmosferze.
Angielski pacjent (1996) Reżyser: Anthony Minghella
W rozpadającej się willi we Włoszech podczas II wojny światowej, Hana (Juliette Binoche), pielęgniarka, zakochuje się w poparzonym, cierpiącym na amnezję pacjencie, Laszlo de Almásy (Ralph Fiennes). Jego przeszłość jest pokazywana w retrospekcjach, ujawniając jego zaangażowanie w fatalny romans. Nagrodzona Oscarem adaptacja powieści Michaela Ondaatje zawiera wiele scen nakręconych w Toskanii. Niektóre ujęcia plenerowe pokazują wioskę Ripafratta, tamtejszą fortecę i most na rzece Serchio. Wiele scen nakręcono w Pienzie i otaczającej ją dolinie Orcii. Widoczny jest także toskański klasztor Sant 'Anna in Camprena, w którym angielski pacjent został zatrudniony jako twórca map w 1930 roku. W XIII-wiecznej kaplicy Bacci w bazylice San Francesco w Arezzo nakręcono wzruszającą scenę, w której Hana podziwia freski Piero della Francesca.
Hannibal (2001) Reżyser: Ridley Scott
Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), kanibal - morderca, któremu skutecznie udaje się ukryć przed wymiarem sprawiedliwości, mieszka spokojnie we Florencji, w XV-wiecznym budynku z freskami Ghirlandaia, w Palazzo Capponi, udając eksperta od historii i sztuki. Problemy pojawiają się, gdy lokalny komisarz policji Rinaldo Pazzi (Giancarlo Giannini) zaczyna podejrzewać Hannibala i jest zaniepokojony fascynacją Lectera jego żoną, Allegrą (obejrzyjcie świetną, pełną napięcia scenę rozmowy po przedstawieniu operowym nakręconą w klasztorze Santa Croce). Kolejne morderstwa Hannibala popełniane na Piazza della Signoria, Piazza della Repubblica i na Piazza del Mercato Nuovo gdzie plami fontannę Porcellino krwią ofiary, pokazują Florencję w całym jej ponadczasowym pięknie.