Umbria, ojczyzna św. Benedykta i Franciszka z Asyżu, wydaje się skąpana w mistycznej otoczce, którą potęguje także samo Orvieto. To położone w połowie drogi między Florencją a Rzymem miasto jest uosobieniem umbryjskiej perfekcji, ze świetlistymi freskami i tajemniczymi kościołami, które podkreślają jego wyniosłą odmienność. Majaczące na krawędzi ostygłej lawy Orvieto stanowi tajemniczą pamiątkę obecności Etrusków, osadzoną w ciemnej skale wulkanicznej. W średniowieczu ta przycupnięta na niemożliwej do zdobycia górze cytadela sprawowała kontrolę nad drogą łączącą Rzym i Florencję. Chociaż jej położenie jest prawdziwie majestatyczne, na szczycie tufowego płaskowyżu, znajdujące się pod nią wzgórze jest porowate i grozi zawaleniem, które może skończyć się kompletnym zniszczeniem miasta. Z drugiej, nieco bardziej pozytywnej strony, okoliczne żyzne wulkaniczne wzgórza pokryte są winnicami, które produkują słynne, orzeźwiające białe wina Orvieto. Miasto wyróżnia się także pod względem swojej duchowości, ze swoimi skromnymi kościołami przeciwstawionymi majestatowi Duomo i urokowi falującego krajobrazu.
Czy zainspirowaliśmy Cię do odwiedzenia Toskanii i poznania tego pięknego regionu o bogatej kulturze i historii? Zapoznaj się z naszą kolekcją willi w pobliżu miasta Orvieto i już dziś zacznij planować wakacje w Toskanii. Jesteśmy tutaj, aby pomóc. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby uzyskać spersonalizowane rekomendacje.
Orvieto
-
-
Najlepszych atrakcji
Orvieto charakteryzuje się tajemniczą atmosferą, zarówno ponad, jak i pod ziemią. Rozkoszuj się wolnym tempem życia, od średniowiecznych spacerów po degustację wina w tym mieście ruchu Slow Food. To także dobra baza wycieczkowa na jednodniowe wypady do wielu wspaniałych miejsc w Umbrii i Lazio. Poza samym Orvieto jedną z naszych dziesięciu ulubionych atrakcji w Umbrii jest także mistyczne Todi, jedno z najbardziej czarujących miast w środkowych Włoszech. Pozostałe polecane przez nas miejsca, które można zobaczyć w ramach jednodniowych wycieczek, znajdują się w Lazio: „papieskie miasto” Viterbo i wymarłe miasto Civita di Bagnoregio.
-
1. Podziemne Orvieto – sekretny świat
Pod powierzchnią Orvieto kryje się fascynujące podziemne miasto, wijące się pod głównymi zabytkami. Wypełniają je stworzone przez ludzi jaskinie oraz labirynt etruskich tuneli, studni, kamieniołomów, rezerwuarów i piwnic, wydrążonych w tufowej skale. Główne pałace arystokracji wyposażone były w tajemne przejścia ewakuacyjne z górnego miasta, pozwalając jej właścicielom na bezpieczną ucieczkę, gdyby Orvieto zostało oblężone. Ich tunele przechodziły do wyjść znajdujących się w pewnej odległości poza murami miasta.
Podziemna droga prowadzi przez 2.500 lat miejskiej historii, skupiając się na epoce Etrusków, średniowieczu i renesansie, których świadectwo rozciąga się między dwoma podziemnymi osadami. W ścianie klifu wyryto niezliczone korytarze i około 1.200 komnat. Przez lata ten podziemny świat służył wielu praktycznym celom, takim jak transport wody przy użyciu akweduktów i działających do dziś rezerwuarów z czasów Etrusków. W średniowieczu podziemne tunele ze swoimi zakamarkami były wykorzystywane przy hodowli gołębi i tłoczeniu oliwy, a kiedyś pełniły nawet funkcję końskich stajni. Wycieczka po tunelach rozpoczyna się od pozostałości po średniowiecznej tłoczni, z prasami do wyciskania oleju i kamieniami młyńskimi sięgającymi XVII wieku. To dowód na to, jak długo przemysł olejarski zamknięty był w podziemiu.
Aby rozpocząć wycieczkę, włóż wygodne buty i skieruj się na Piazza Duomo. Jeśli spodoba Ci się ta okolica, możesz tu wrócić i zjeść obiad w przebudowanej studni lub zarezerwować miejsce na ślub w jednej z etruskich komnat.
Adres: 23 Piazza del Duomo, Orvieto
Strona: www.orvietounderground.it -
2. Studnia św. Patryka – cud inżynierii
Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze więcej podziemi lub jeśli jeszcze ich nie odwiedziłeś, zobacz tak zwaną Studnię św. Patryka, jedną z głównych atrakcji tego miasta. Zanim zejdziesz pod ziemię, możesz nacieszyć się wspaniałą panoramą Orvieto widoczną z sąsiednich ogrodów miejskich Piazza Cahen.
Studnia otrzymała swoją poetycką nazwę ze względu na panujące niegdyś przekonanie, że reprezentuje ona Czyściec św. Patryka z obietnicą Raju. W 1527 roku zaprojektował ją Florentyńczyk, Antonio da Sangallo Młodszy, aby zapewnić Orvieto stałe źródło wody. Jej budowa zajęła dziesięć lat, a zlecił ją sam papież Klemens VII, który szukał tu schronienia, uciekając przed wojskami Karola V podczas zdobycia Rzymu przez Wizygotów. Położona w najniższej części Orvieto studnia prowadzi aż 62 metry w dół i posiada dwie spiralne, połączone u dołu mostem klatki schodowe, których budowa potęguje efekt podwójnej śruby. Sprytna konstrukcja tego pomysłowego systemu umożliwiała dojście na dno studni z jucznymi zwierzętami, a następnie powrót na górę bez wchodzenia w drogę kolejnym schodzącym w dół osłom.
Adres: St Patrick’s Well (Pozzo di San Patrizio), Piazza Cahen, Orvieto
Strona: www.umbriatourism.it -
3. Średniowieczne spacery po Orvieto
Ciemna, wulkaniczna skała nadaje temu miejscu nieco ponurej atmosfery, ale Średniowieczna Dzielnica nadal pozostaje ciekawą częścią miasta, wciśniętą w starożytne mury z wiszącymi, drżącymi doniczkami pelargonii i malutkimi, przypominającymi jaskinie warsztatami artystów z Orvieto. Ta zajmująca zachodnią część miasta dzielnica jest stroma, wąska i pozornie niedostępna. Szeregi domów zdają się tu wyrastać niczym dziwne wypustki z tufowych zboczy, oblepiające nierówne skały. Wybierz się na spacer średniowiecznymi bocznymi alejkami, chociażby po to, aby poczuć radość na widok wąskich ulic otwierających się na małe place i oferujących niespodziewane widoki na „zielone serce Umbrii” w oddali za miastem.
Orvieto, przypominające bardziej skałę niż miasto, zapiera dech na każdym kroku. Szare, bazaltowe budynki kontrastują z tufowymi skałami, które w świetle zmieniają swoją barwę z musztardowej w złotą lub rdzawą. Potęga i bogactwo tego miasta przeżyły swój rozkwit w XIII i XIV wieku, więc średniowieczna natura Orvieto daje się zauważyć w większości jego uliczek. Przy Corso Cavour znajduje się uderzający, XII-wieczny Palazzo del Popolo, zbudowany z bazaltu i skały tufowej. Na wprost położone są Palazzo Comunale i Kościół św. Andrzeja na Piazza della Repubblica.
Adres: Orvieto Tourist Office: Piazza Duomo 24, 05018 Orvieto
Strona: www.inorvieto.it -
4. Museo Claudio Faina – spojrzenie na świat Etrusków
Orvieto to etruskie miasto, ale najbardziej odczujemy to przyglądając się eksponatom wystawionym w miejskim Muzeum Etruskim. Museo Etrusco Claudio Faina, położone na Piazza del Duomo, naprzeciwko katedry, to świetne miejsce, aby zdobyć wszystkie podstawowe informacje. Mieści ono ważny archeologiczny zbiór etruskich i hellenistycznych dzieł, głównie z okolic Orvieto. Ufundowane przez miejscowego hrabię w 1864 roku, wystawiane kolekcje miały swój początek w wazach podarowanych hrabiemu przez siostrzenicę Napoleona Bonaparte (rodzina Bonaparte była odpowiedzialna za odkrycie etruskiej nekropolii, Vulci).
Najważniejsze eksponaty muzeum to między innymi czarne wyroby bucchero, attyckie wazy i dzbany z IV wieku przedstawiające Vanth, skrzydlatą etruską boginię podziemia, z wężami oplatającymi jej ramiona. Rzymianie zamienili nazwę tego etruskiego miasta z Volsinii na Urbs Vetus, skąd wzięła się nazwa Orvieto. Hellenistyczne znaleziska z V wieku p.n.e. świadczą o tym, że miejskie pracownie terakoty nadal wtedy świetnie funkcjonowały i kopiowały dzieła zainspirowane starożytnymi Grekami. Z drugiego piętra muzeum rozciąga się cudowny widok na Duomo, katedrę Orvieto.
Adres: Piazza del Duomo, 05018 Orvieto
Strona: www.museofaina.it -
5. Todi – jedno z najbardziej fascynujących średniowiecznych miast Umbrii
Na wschód od Orvieto znajduje się położone na szczycie wzgórza Todi, czarujące średniowieczne miasto z jednym z najpiękniejszych placów w całych Włoszech. Pomimo swoich etruskich i rzymskich korzeni, Todi wydaje się wyciągnięte prosto ze średniowiecznej bajki. Oferuje ono więcej niż tylko swój dyskretny urok, od labiryntów uliczek po popisowy główny plac Piazza del Popolo. Zapachy z ogrodów poniżej sprawiają, że urzekający widok z Piazza Garibaldi jest jeszcze wspanialszy. Piazza del Popolo, siedziba obywatelskiej i religijnej potęgi, jest reprezentowany przez pełniący obecnie funkcję ratusza miejskiego, gotycki Palazzo dei Priori, z krenelażami, blankami i biforiami. Wspaniałe schody prowadzą do Museo-Pinacoteca, ale sam pokryty freskami salon przyćmiewa wystawioną tam sztukę.
Na tym samym placu stoi także średniowieczna Duomo, wybudowana na miejscu rzymskiej świątyni Apolla. Jej trójdzielna fasada i wspaniała rozeta skrywają mroczne wnętrze, piękny chór i witraże. Gotycka dzwonnica, wybudowana 100 lat później, odbiega od znakomitego stylu romańskiego.
Krótki spacer wokół wzgórza prowadzi do kościoła San Fortunato i punktów widokowych. Wybudowany w zgodzie z umbryjską tradycją, to ogromny, sklepiony kościół, będący nieco odmienioną wersją prostszego, niskiego toskańskiego kościoła przypominającego stodołę. Ze względu na swój urok, Todi przyciąga miłośników sztuki, a także obeznanych z okolicą ekspatriantów.
Adres: Todi Tourist Office: Piazza del Popolo 38–39, 06059 Todi
Strona: www.umbriatourism.it -
6. Civita di Bagnoregio – Opuszczone miasto w Lazio
Chociaż z Orvieto do Bagnoregio można dotrzeć samochodem lub autobusem w zaledwie 30 minut, wydaje się, że to podróż w zaginiony, fantastyczny świat. Prowadząca na południe droga graniczy z Jeziorem Bolsena i ujawnia krajobraz niczym z Tolkienowskiego Środziemia. Civita di Bagnoregio to częściowo opuszczona wioska, często określana jako miasto widmo. Jeśli to prawda, przeżywa ono teraz swój powrót z zaświatów, ponieważ cieszy się popularnością wśród preferujących nastrojowe miejsca turystów. To chwiejnie przycupnięte na wysokim szczycie ponad kanionem, bajeczne, średniowieczne miasto niemalże stacza się w dół parowu. Do tej niepewnie stojącej na erodującej skale wioski dotrzeć można jedynie przechodząc przez brukowany most.
Ta etruska osada została zbudowana na grzbiecie otoczonego parowami wzgórza w celach obronnych. Swój rozkwit przeżyła w średniowieczu, co nadal widać po jej starodawnych bramach z rzeźbionego kamienia i sekretnych przejściach. Z biegiem lat, osuwiska doprowadziły do zawalenia niektórych fragmentów położonej ponad miastem, przypominającej klif skały. Po trzęsieniu ziemi w 1695 roku osunęła się jej cała południowa część. Obecnie do pławiącego się w swojej zapierającej dech w piersiach scenerii Bagnoregio można dojść jedynie pieszym mostem, zawieszonym ponad przepaścią. Wejście do miasta stanowi wzniosły, kamienny korytarz wykuty przez Etrusków 2.500 lat temu, ozdobiony później romańskim łukiem. Przejście przez bramę zdaje się prawdziwym osiągnięciem, podobnie jak ponowne tchnięcie życia w tę wioskę. W ostatnich latach odnowiono większość domów, a zaawansowany system monitorujący regularnie sprawdza stabilność wzgórza.
To miasto dostało teraz kolejną szansę. Utrudniony dostęp, który niegdyś spowodował jego prawie zupełne opuszczenie, obecnie przyciąga turystów spragnionych ciszy i spokoju. Poza chłonięciem widoków i atmosfery odosobnienia, odwiedzający mogą także skosztować domowej kuchni w jednym z miejscowych zajazdów. Od bruschetty skąpanej w oliwie po makaron z truflami, w tak zachwycającej scenerii jedzenie zawsze smakuje wspaniale.
Strona: https://civitadibagnoregio.cloud/ -
7. Viterbo – szczypta Tuscii w Lazio
Viterbo, stolica Tuscii, znanej wcześniej jako Królestwo Etrurii, to atrakcyjne miejsce na jednodniową wycieczkę z Orvieto. Między położoną na północnym krańcu Lazio Tuscią a Umbrią jest wiele podobieństw, możesz więc zapomnieć o przejmującym uczuciu odmienności, towarzyszącym przemieszczaniu się między regionami i odkryć echa Umbrii, od Etrusków po wpływy papiestwa. Często pomijane Viterbo, położone bezpośrednio na południe od Orvieto, stanowi również orzeźwiającą odmianę po odwiedzeniu zbyt wielu idealnych, ale i przeludnionych toskańskich miast.
Znane jako „miasto papieży”, Viterbo zawdzięcza swoje średniowieczne dziedzictwo krótkiemu okresowi w XIII wieku, w którym pełniło funkcję Stolicy Apostolskiej. Jego średniowieczny rozkwit widoczny jest w pokazowych placach, a także czarującej dzielnicy San Pellegrino na wschód od katedry, pełnej sklepików rzemieślniczych i nastrojowych bocznych alejek.
Najważniejszą atrakcją miasta jest Palazzo dei Papi, gotycki Pałac Papieski, wybudowany jako rezydencja umożliwiająca papieżom ucieczkę od upału, chorób i rzymskiego zgiełku. W 1271 roku, podczas trzyletniego konklawe, którego celem był wybór nowego papieża, sfrustrowani mieszkańcy zburzyli dach wielkiej sali, w której obradowali kardynałowie, zostawiając ich o chlebie i wodzie. Nie trzeba było wtedy długo czekać na podjęcie decyzji ‒ nowym papieżem został Grzegorz X.
Po zwiedzaniu miasta znajdź chwilę na orzeźwiającą kąpiel w miejscowych gorących źródłach. Kompleks spa Terme dei Papi oferuje kusząco obszerne, wapienne baseny zasilane słynnymi siarczanowymi wodami termalnymi Viterbo o temperaturze 59°C.
Adres: Viterbo Tourist Office. Piazza Martiri d'Ungheria, 01100 Viterbo -
8. Wycieczka z degustacją wina w Orvieto
Orvieto to stolica „Città Slow”, jedno z najważniejszych miast kojarzonych z ruchem „Slow Food”. Zarówno samo Orvieto, jak i jego prowincje od wieków są mocno związane ze swoimi uprawami i wciąż przewodniczą scenie kulinarnej i winiarskiej. Degustacja słynnego wina Orvieto jest możliwa na tak zwanym Etrusko-Rzymskim Szlaku Winiarskim, do którego zalicza się cała prowincja Terni. Warto rozpocząć wycieczkę od degustacji w Enoteca Regionale dell’Umbria, regionalnym sklepie winiarskim z wystawą umbryjskiego wina.
Pobierz aplikacje wycieczki winiarskiej i kulinarnej: https://www.umbriatourism.it/en_US/umbriaapp
Jeśli masz ochotę na jeszcze więcej wina i oliwy, przejdź na stronę turystyki w Umbrze (po angielsku, francusku, niemiecku i holendersku): https://www.umbriatourism.it/en_US/wine-and-oil
-
9. Umbria Jazz
Miłośnicy muzyki powinni rozważyć wizytę w tym regionie podczas festiwalu Umbria Jazz. Odbywa się tu największy i najsłynniejszy festiwal jazzowy we Włoszech, a jego atrakcje podzielone są pomiędzy różne umbryjskie miasta. W ostatnich latach festiwal rozszerzył swoja działalność, z powodzeniem organizując inne wersje tego wydarzenia o różnych porach roku. Najbardziej znany pozostaje nadal letni festiwal Umbria Jazz w Perugii, chociaż warto też wspomnieć o zimowym Umbria Jazz, który odbywa się pod koniec grudnia w Orvieto, a także o wiosennej edycji festiwalu w Terni, odbywającej się zazwyczaj pod koniec kwietnia. Festiwal w Orvieto zwykle wystawia wysokiej klasy amerykański jazz, ale jego pogram jest zazwyczaj eklektyczny. Po letniej edycji możemy spodziewać się nie tylko typowego jazzu, ale też takich artystów, jak Alberto Gil czy Pat Metheny.
Strona: www.umbriajazz.com -
Jedzenie & Picie
Orvieto zawsze było typowo rolniczym miastem, w związku z czym turyści nie mogą tu narzekać na brak wyboru, jeśli chodzi o jedzenie. Produkcja oliwy w Umbrii trwa tu już od czasów Etrusków, a produkty z Orvieto, Asyżu i Jeziora Trazymeńskiego są szczególnie wychwalane ze względu na swoją intensywność. Samo Orvieto może się pochwalić gallina ubriaca, „pijanym kurczakiem” zamoczonym w winie, który jest popularnym miejscowym daniem. Miasto to znajduje się także wystarczająco blisko Norcii, epicentrum umbryjskich wyrobów masarskich, żeby w roli pysznych antipasti znaleźć tu wędliny i salami. Popularnością cieszą się również sycące zupy, szczególnie zupa z kasztanów i ciecierzycy.
Nie sposób uniknąć charakterystycznych, mięsnych głównych dań. Hodowane na miejscu umbryjskie mięso zawsze znajdzie się w menu, szczególnie jeśli chodzi o grillowane lub pieczone dania, od jagnięciny po wołowinę. Podobnie jak w Toskanii, wołowina Chianina jest tu jednym z podstawowych produktów, a jej mięso słynie ze swojego soczystego smaku. Jeśli chodzi o dziczyznę, można się tu spodziewać dzików, pieczonych gęsi, gołębi i sarniny. Podobnie jak w Toskanii, wieprzowina często podawana jest jako porchetta, przypieczona na rożnie i przyprawiona czosnkiem, koprem włoskim i miejscowymi przyprawami. Pomimo popularności tego dania w Toskanii i Lazio, to Umbryjczycy twierdzą, że są odpowiedzialni za jego powstanie. Na deser warto spróbować przyprawionego anyżem ciambellone, ciasta w kształcie okręgu, często uważanego za włoską wersję pączka.
Ponieważ gleba wulkaniczna jest bogata w minerały, już od czasów etruskich bujnie rozrastają się tutaj winorośle. Orvieto nadało nazwę słynnemu Orvieto Classico, białemu winu o słomkowej barwie, które obecnie przeżywa swój renesans. Niecodzienną ciekawostką jest to, że papież Grzegorz XVI zarządził, aby jego ciało zostało obmyte w tym właśnie winie przed pochówkiem. Współczesne Orvieto produkuje się z mieszanki, w której skład wchodzą odmiany trebbiano i grechetto.
-
I Sette Consoli
Ta elegancka, droga, wysokiej klasy restauracja położona jest na małym placu i może się pochwalić dyskretną atmosferą oraz sekretnym ogrodem. Spróbuj skarpa, sarniny lub gołębia, a następnie przejdź do deski serów lub, w odpowiednim sezonie, menu z truflami. W „Siedmiu Konsulach” na pochwałę zasługuje zarówno obsługa, jak i karta win.
Adres: Piazza Sant’Angelo 1A, 05018 Orvieto
Strona: www.isetteconsoli.it -
Il Malandrino Bistrot
Jako jedna z lokalizacji festiwalu Umbria Jazz, to niezbyt drogie miejsce mieści czasami koncerty muzyki jazzowej lub inne muzyczne recitale. Posiada także letni taras. Podobno Bistrot podaje prawdziwe jedzenie dla duszy, o ile dusza żywi się marynowanymi w wódce pomidorami czereśniowymi, a także makaronem z truflami lub sosem z grzybów porcini. Dania prezentują się bardzo dobrze, a obsługa jest miła.
Adres: Via Giuseppe Garibaldi 20, 05018 Orvieto -
Ristorante Le Grotte del Funaro
Położona w tak zwanej „Średniowiecznej Dzielnicy” na zachodzie miasta, ta nastrojowa, niezbyt droga restauracja zajmuje uroczą, sklepioną grotę, która doskonale komponuje się z jej średniowiecznym klimatem. Niegdyś była ona etruską jaskinią, która następnie stała się warsztatem powroźniczym, aż w końcu przekształcono ją w restaurację. W menu znajdziemy domowe makarony, grillowane mięsa, dziczyznę i pizzę.
Adres: Via Ripa Serancia 41, 05018 Orvieto
Strona: www.grottedelfunaro.com -
Trattoria da Carlo
Położona tuż przy głównej ulicy, ta przytulna, dość tania trattoria specjalizuje się w prostej, regionalnej kuchni domowej. Jej charakterystyczne dania to pikantny kurczak i befsztyk tatarski.
Adres: Vicolo del Popolo 9, 05018 Orvieto -
Trattoria La Pergola
Położona niedaleko katedry, ta przyjemna, dobrze prowadzona i bezpretensjonalna trattoria podaje tradycyjną umbryjską kuchnię. Podawane tu klasyczne danie antipasti to talerz umbryjskich wędlin, a wśród głównych dań znajdziemy makaron pappardelle z dzikiem lub gnocchi z sosem z wołowiny Chianina lub z truflami. Na deser można zamówić między innymi panna cottę lub ricottę.
Adres: Via dei Magoni 9B, 05018 Orvieto
Strona: www.lapergolaorvieto.com -
Zakupy
Via Duomo i Corso Cavour w Orvieto są pełne eleganckich restauracji, butików i sklepów z rzemiosłem artystycznym sprzedających biżuterię lub orvietańską ceramikę, w tym także reprodukcje etruskich wyrobów i strugane drewniane rzeźby. Produkcja ceramiki w Orvieto, tradycja sięgająca epoki Etrusków, wciąż kwitnie. Aby poznać jej znaczenie, wystarczy wybrać się na wycieczkę po podziemiach Orvieto. Podczas tej wycieczki zobaczymy zarówno starożytną ceramikę znalezioną w studniach, jak i bardziej nowoczesne wyroby datowane na XVIII wiek, kiedy niektóre z podziemnych komnat mieściły paleniska używane do wypalania gliny. Jeśli chodzi o sztukę produkcji szkła w tym regionie, sięga ona średniowiecznych czasów, w których mistrzowie szklanego rzemiosła stworzyli okna katedry w Orvieto. Spacer i oglądanie witryn sklepowych można zakończyć lodami w Gelateria Pasqualetti na Piazza Duomo 14 lub Corso Cavour 56.
-
Alessandro Barone Gioelli
Znany w Orvieto rzymski złotnik, wyrabiający biżuterię z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Jego rękodzieła to spersonalizowane, często niepowtarzalne kreacje.
Adres: Via Garibaldi 3/5, 05018 Orvieto
Strona: www.abgioielli.net -
La Corte dei Miracoli
Po tym wyjątkowym sklepie z pamiątkami można spodziewać się rzemiosła z prawdziwego zdarzenia. W ofercie znajdziemy głównie ponadczasowe, terakotowe wyroby garncarskie i ceramikę, od niecodziennych wzorów po dzieła inspirowane epoką Etrusków.
Adres: Piazza de’ Ranieri 13, 05018 Orvieto -
La Torretta Ceramiche
Loredana tworzy urocze błyskotki i kolorowe, artystyczne wyroby ceramiczne, od talerzy, kieliszków i waz po lustra i lampy.
Adres: Via dei Magoni 7, 05018 Orvieto -
Tenuta Le Velette
Tę położoną tuż za Orvieto winnicę można odwiedzić tylko w ramach umówionego wcześniej spotkania. Butelki nadal przechowuje się tu w tych samych piwnicach, w których swoje wina trzymali sami Etruskowie. Wyryta w skale tufowej piwnica stwarza idealne warunki dla leżakujących trunków. W ofercie znajdziemy różne rodzaje wina, od Sauvignon po Sangiovese, a także Orvieto Doc Superiore.
Adres: Località Le Velette, 23, 05018 Orvieto
Strona: www.tenutalevelette.com -
Parkowanie
Uliczne miejsca parkingowe: Ograniczone miejsce parkingowe są oznaczone niebieskimi liniami, ze stojącymi obok szarymi parkomatami. Zakupiony czasowy bilet należy umieścić w aucie, w widocznym miejscu.
Parkingi samochodowe: najlepszym parkingiem jest Campo della Fiera – ex Foro Boario, zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i wygodę. Jest on położony na zachód od Orvieto i znajduje się pod tak zwaną „Dzielnicą Średniowieczną” („Quartiere Medievale”), a dotrzemy do niego drogą SS71. Stamtąd do miasta prowadzi bezpośrednia winda, schody ruchome lub klatka schodowa, kończące się niedaleko Piazza della Repubblica. Pamiętaj, że chociaż winda Ripa Medici jest otwarta do późna, schody ruchome działają jedynie do 21:00.
Parking Via Roma to alternatywny, wielopoziomowy parking w północnej stronie miasta. Kolejny parking znajdziemy na Piazza Marconi, na południowym wschodzie, zaraz za Piazza Duomo (pamiętaj, aby parkować jedynie na wyznaczonych „niebieskich” miejscach), a także przy położonym na północy Piazza Cahen, gdzie znajduje się mieszanka płatnych i darmowych miejsc parkingowych.
Aby zobaczyć dokładne położenie parkingów samochodowych, pobierz mapę miejską Orvieto:
www.orvietoviva.com/wp-content/uploads/2016/02/mappa-orvieto-orvietoviva.pdf
Strona: www.orvietoviva.com/en/orvieto-parking/
-
Zwiedzanie
Zarówno stacja kolejowa, główny postój taksówek, dworzec autobusowy i kolejka linowo-terenowa są korzystnie położone w jednym miejscu, na Piazzale Matteoti w (dość nieciekawym) Dolnym Orvieto, znanym jako Orvieto Scalo. Kolejka łączy Orvieto Scalo z Górnym Orvieto, doniosłym, historycznym miastem, i zatrzymuje się na szczycie skały w Piazza Cahen, skąd możesz złapać elektryczny autobus do katedry, jeśli nie masz ochoty na spacer.
Samochodem: Orvieto oddalone jest o mniej-więcej godzinę jazdy od lotniska San Francesco i około 90 minut od rzymskiego lotniska Fiumicino lub samego Rzymu. Dojazd z Florencji zajmuje niewiele dłużej. Jeśli przyjeżdżasz autostradą A1, skieruj się na wyjazd na Orvieto i podążaj za znakami aż do centrum miasta, położonego zaledwie 4,5 km od autostrady. Do głównych miast turystycznych Umbrii, w tym Perugii, Asyżu i Terni, z łatwością dojedziemy drogą E45.
Koleją: Orvieto położone jest na trasie kolejowej łączącej Rzym, Florencję i Mediolan, w związku z czym łatwo dotrzeć do niego pociągiem. Aby jednak dokładnie zwiedzić Umbrię, warto wynająć samochód.